Stav mincí a jejich ocenění

Jak určit stav mince a následně ocenit?

Pro ukázku stavu mincí jsem si vybral velice běžný ročník 25 haléře z roku 1963.Tento ročník byl ražen v nákladu téměř 70 mil. kusů a sběratelsky se tak řadí do nižší kategorie (numismaticky nezajímavé). I přesto mince tohoto ročníku ve velice dobrém stavu, nějakou cenu mít může a do sbírky mezi ostatní ročníky patří.

Trochu mě však znepokojují informace z novodobých numismatických katalogů (nebudu jmenovat), které uvádějí  úplně zavádějící  a  nesmyslné částky.

Třeba u tohoto ročníku 25h 1963 jistý katalog uvádí cenu ve stavu 0/0 téměř  500Kč,což je naprostá hloupost a reálná cena je někde kolem 100Kč. Tato mince v horší kvalitě (1/1 a 2/2) je již téměř neprodejná za jakoukoliv cenu. Níže jsem pro Vás připravil několik fotografií k posouzení stavu mince.

Všeobecně se mince dle kvality rozlišují do několika skupin. Kvalita PROOF – 0/0 – 1/1 – 2/3  další stavy již nemá význam popisovat.

Tabulka zachovalosti:

Zachovalost  PROOF

Mince ražená z leštěných razidel, uchovávaná ve speciálních pouzdrech. Plochy těchto mincí mají doslova zrcadlový lesk. Jedná se v drtivé většině o mince určené přímo pro sběratelské účely (ražby do numismatických sad), speciální edice apod. Může se rovněž jednat o reprezentativní ražby. Tyto ražby nejsou určeny pro běžný oběh.

 

Zachovalost  0/0

Od předchozí zachovalosti se liší tím, že mince v této kvalitě již mohou vykazovat ojedinělé drobné stopy manipulace a kontaktu s ostatními mincemi z výroby,ne však z oběhu. Mince musí být celkově v bezvadném stavu bez hranek , všechny detaily musí být naprosto ostré a neotřelé. Jsou raženy na běžné střížky a většinou jsou určené pro oběh.

cena mince cca 100Kč

Zachovalost  1/1

Mince prošla krátce oběhem , ale je stále  pěkně zachovalá, jsou však na ní již pouhým okem vidět drobné úhozy, při  zkoumání  lupou pak větší množství drobných úhozů. Povrch mince nesmí vykazovat korozi či barevné skvrny. Všechny detaily jsou na minci velmi dobře patrné, ale už nemusí mít dokonalou ostrost vzniklou při ražbě.          Hrana by neměla být výrazně poškozená.

cena mince cca 5- 10 Kč

Zachovalost  2/2  – 3/3

Mince z oběhu, lze jit však určit,i když  stopy oběhu jsou  již  výrazné. Je při pohledu pouhým okem stále čitelná. Drobné detaily jsou již setřelé a hrany většinou poškozené. Na minci bývají již často koroze a také  nemoci  kovů (měděnka, bílá nemoc  atd.)…

 

 

 

 

 

 

 

 

cena mince 0 – 1Kč

 

Ještě pro lepší náhled na stavy ,přikládám všechny tři mince na jednom fotu.